
Wnioski po konferencji “Rola tańca i ruchu w edukacji i rozwoju człowieka” w Kaliszu
WYDARZENIE OBJĘTE HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA KALISZA
Spotkanie 27 maja 2024 w Kaliszu odbyło się w doborowym i zróżnicowanym gronie zarówno dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli, szkół artystycznych i młodzieżowych domów kultury z różnych miast i powiatu, jak również nauczycieli, pedagogów, choreografów, tancerzy i absolwentów Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.
Spotkanie ludzi o różnym stażu w pracy i doświadczeniu za to o wielkiej wrażliwości i otwartości na potrzeby rozwojowe młodych ludzi.
Podczas konferencji mówiliśmy o aktywności fizycznej, o tańcu w różnych kontekstach – kulturowym, filozoficznym, edukacyjnym, społecznym, historycznym – również praktycznym (za sprawą warsztatów ruchowych). Ta wielokontekstowa płaszczyzna badająca taniec potwierdziła tylko starą prawdę – taniec towarzyszy człowiekowi od zawsze, wyzwala emocje, i (dobrze prowadzony, przez świadomych ciała i kompetentnych trenerów) wnosi do naszego życia tylko dobre skutki, a wyzwalając produkcję endorfin – przynosi szczęście. Jeżeli chcemy zwiększyć zdolność uczenia się i zapamiętywania, poprawić samoocenę, uelastycznić i wzmocnić ciało, zredukować stres i zadbać o psychiczny dobrostan naszych uczniów i nas samych – tańczmy! (cyt. PSAK)
Wniosek – pozwólmy dzieciom uwalniać emocje i naturalną wrażliwość w ruchu, doświadczać piękna i sukcesu na miarę własnych talentów i dorastać do wyborów różnych ścieżek kariery i rozwoju. Taniec to nie tylko zabawa, to również szansa na rozwój zawodowy!
W trakcie spotkania 27 maja 2024 r. w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu wystąpili:
– mgr Monika Piechowicz-Kruk (dyrektorka Centrum Doskonalenia Edukacyjnego, pedagożka specjalna, tutorka) „W poszukiwaniu nieodkrytych talentów, czyli o edukacji spersonalizowanej i potrzebach celu dzieci i młodzieży – praktyka tutorska”
– mgr Bogna Czwordon (dyrektorka PSAK w Kaliszu) i dr Anna Wytych-Wierzgacz (tancerka, absolwentka Wydziału Sztuk Scenicznych Uniwersytetu w Paryżu, wykładowczyni PSAK w Kaliszu oraz Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi “Wartość animacyjna tańca w kontekście przeszłości i przyszłości” (w wykładzie performatywnym muzyczny udział wziął dr Andrzej H. Bączyk, a tańczyła również Anita Stempin)
– dr hab. Juliusz Grzybowski (filozof, wykładowca UAM w Poznaniu) “Rola tańca w starożytności”
– dr Witold Jurewicz (Łódź) (choreograf, pedagog i performer, dyrektor Teatru Tańca Alter w Kaliszu, twórca techniki ruchu wykorzystującej punkt podparcia i pracę z ciężarem jako podstawy ruchu zgodnego z indywidualną motoryką ciała, wykładowca PSAK w Kaliszu oraz Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi) “Autorska technika ruchu w kontekście rozwoju sprawności fizycznej i psychicznej człowieka”
– mgr Małgorzata Gietler (Wrocław) pedagożka tańca, choreografka i animatorka kultury, członkini Międzynarodowej Rady Tańca CID UNESCO “Ruch i taniec w pracy z dziećmi, młodzieżą także z niepełnosprawnościami”
– Anita Stempin (absolwentka PSAK w Kaliszu, fizjoterapeutka, dyplomantka kierunku Somatyka Akademii Muzycznej w Łodzi) – zajęcia warsztatowe z zakresu ćwiczeń wzmacniających z elementami techniki Pilatesa dla osób pracujących w statycznych pozycjach siedzących i stojących oraz dla wszystkich dbających o dobre nawyki ruchowe.
Podczas konferencji mieliśmy też okazje zobaczyć produkcje taneczne Studium, choreografie autorstwa dr Anny Wytych-Wierzgacz: pokaz zaliczeniowy I roku (zawód animator działań teatralnych) „Niewidzialne dzieci” oraz choreografia inspirowana twórczością Loui Fuller w wykonaniu Anity Stempin
W imieniu organizatorów konferencji dziękujemy wszystkim gościom oraz sympatykom i zapraszamy na kolejne spotkania!
Za oprawę graficzną spotkania (zdjęcia, filmy i oświetlenie dziękujemy absolwentkom naszego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – ©Karolina Spławik Olek i Gabrysia John
Patronat medialny RADIO POZNAŃ