Proces Certyfikacji jest odpowiedzią na potrzebę włączenia całej społeczności szkolnej w proces kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów przy wsparciu TIK.
- Wdrożenie procesu certyfikującego ma zapewnić przygotowanie merytoryczne oraz technologiczne kadry pedagogicznej do realizacji podstawy programowej w oparciu o nauczanie TIK w szkole.
- Projekt jest dedykowany do wszystkich nauczycieli oraz placówek edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkolnej. Każda placówka podchodząca do projektu, otrzyma dyplom potwierdzający rozpoczęcie procesu Certyfikacji placówki.
- Celem nadrzędnym projektu jest: wsparcie nauczycieli w realizacji podstawy programowej w sposób nowoczesny i zgodny ze współczesnymi trendami w edukacji (tj. metoda projektu, 8 kluczowych kompetencji, TIK).
- Bezpośrednim wynikiem takiego podejścia jest to, że trudno jest mówić o rozwijaniu pojedynczych kompetencji – bo przecież one się wzajemnie przenikają i wspierają. Należy więc je traktować możliwie całościowo.
- Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, szkoła otrzyma Certyfikat „Nowoczesna edukacja z TIK”. Nauczyciele, otrzymają imienny, ścisłego zarachowania certyfikat ukończenia projektu oraz tytuł „Eduexperta” rekomendowany przez akredytowaną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli – Centrum Doskonalenia Edukacyjnego w Kaliszu.
- Zgodnie z zaleceniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 roku w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie ustanowiono osiem kompetencji kluczowych. Ich celem jest m.in. mają zapewnienie postaw, które sprzyjać będą potrzebie trwałego wzrostu gospodarczego, spójności społecznej i dalszemu rozwojowi kultur demokratycznej.
- W procesie pracujemy nad kompetencjami kluczowymi opisanymi w Dzienniku Urzędowym UE z dnia 4.06.2018r.
- W procesie szkolą wyłącznie trenerzy z dużym doświadczeniem w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów oraz wspomagania szkół w tym zakresie.
- Proces obejmuje szkolenia dydaktyczne i wdrożeniowe produktu multimedialnego.
- Praca na platformie multimedialnej doskonale sprawdza się w pracy zdalnej z uczniami.
Korzyści dla szkół
- Unikalny certyfikat dla prowadzonej placówki,
- pewność, że nauczyciele są odpowiednio przeszkoleni z zakresu TIK,
- możliwość wykazania się innowacyjnym podejściem,
- możliwość budowania swojego wizerunku w środowisku jako innowatora,
- dostęp on-line do informacji, który nauczyciel jest na jakim etapie realizacji certyfikacji,
- program multimedialny wraz z obudową dydaktyczną na rok (licencja na całą szkołę).
Korzyści dla nauczycieli
- Udział w warsztatach – poznanie metodyki pracy oraz warsztatu technicznego – TIK w szkole,
- dostęp do webinariów – wraz z opisami i dodatkowymi zadaniami wspierającymi realizację 8 kompetencji kluczowych w szkole,
- wiedza nt. wykorzystywania świadomie narzędzia TIK do realizacji zajęć szkolnych uwzględniających KK.
- materiały dodatkowe do wykorzystania w klasie: karty pracy, plakaty, roboty, program multimedialny (licencja na roku),
- certyfikat oraz tytułu „Eduexperta”.